Informacje o zawodzie analityka biznesowego

Osoba ubiegająca się o pracę na stanowisku analityka biznesowego musi posiadać wykształcenie wyższe ekonomiczne, a także posiadać przynajmniej dwuletnie doświadczenie w branży finansowej. Nie bez znaczenia w zawodzie analityka jest również  biegła znajomość języka angielskiego, umożliwiająca poruszanie się w międzynarodowym środowisku i zbieranie informacji biznesowych nie tylko z polskojęzycznych źródeł. Wiele ważnych publikacji ukazuje się w języku angielskim, a ich tłumaczenie na język polski jest albo robione zbyt późno, albo nigdy nie dochodzi do skutku.

W pracy analityka biznesowego, analityk biznesowy Opole, przydają się zdolności negocjacyjne i znajomość technik sprzedażowych. W kontaktach z kontrahentami i negocjatorami należy znać ogólne zasady postępowania i umieć się do nich dostosować. Bez dobrze rozwiniętego zmysłu finansowego i negocjacyjnego żaden analityk finansowy nie jest w stanie osiągnąć sukcesu w swojej branży. Jak sama nazwa stanowiska wskazuje, analityk musi również posiadać zdolności analitycznego myślenia oraz ogólną wiedzę o funkcjonowaniu przedsiębiorstwa i jego powiązaniu z branżami.

Miejscem pracy analityka biznesowego jest biuro, a jego podstawowe narzędzie pracy stanowi komputer. Pracę analitykom biznesowym oferują firmy konsultingowe, biura analiz, firmy produkcyjne, banki i firmy obrotu nieruchomości.

Opublikowane komentarze
 • Tomasz

  Tomasz

  Nie wydaje mi się, by ten artykuł był rzetelnie zrobiony. Mylne jest tutaj powiązanie analityka biznesowego z finansowym. Analityk biznesowy owszem, musi znać się na finansach, ale nie tylko. Analityk biznesowy to przede wszystkim "inżynier wymagań" i specjalista od optymalizacji procesów. Wiele umiejętności jest tutaj wymaganych, nie tylko te ujęte w tym artykule.
  Odpowiedz
  • ABadminc

   ABadminc

   Panie Tomaszu, dziękuję za komentarz i dodanie informacji na czym jeszcze powinien znać się analityk biznesowy. Zgadza się, że osoba na tym stanowisku powinna mieć szerokie kompetencje.
   Odpowiedz
Zostaw komentarz

pl_PLPolish
pl_PLPolish