Nie każdy może zostać analitykiem biznesowym. Tak się składa, że są pewne określone kierunki studiów, które niejako determinują wybór takiego zawodu. Absolwenci czterech kierunków studiów najczęściej zostają analitykami biznesowymi.

Wśród tych znajdują się informatycy. Niektórzy twierdzą, że to właśnie oni najlepiej radzą sobie z tym zawodem. Nie bez znaczenia są przy tym umiejętności związane z algorytmami, programowaniem. Dzięki temu taki pracownik lepiej rozumie, co chce mu przekazać programista. Po takim ukierunkowaniu, nawet po wielu latach od nauki, ta osoba jest w stanie lepiej zrozumieć funkcjonowanie konkretnych systemów informatycznych. Nawet bez znajomości szczegółowego języka programowania.

Kolejnym nośnym w tym dziedzinie kierunkiem studiów jest zarządzanie. W siatce nauczania mieszczą się bardzo ważne dla przyszłego analityka przedmioty. Absolwent posiada wiedzę z zakresu działania i rozwoju organizacji, zna się na procesach biznesowych. To stanowi dobrą bazę.

Kolejne kierunki, po których spore grono osób zostaje analitykami to matematyka oraz ekonomia. W końcu analitycy bardzo często znajdują zatrudnienie w projektach z branży finansowej.