Prawdą jest to, że analiza biznesowa jest obszarem bardzo silnie powiązanym z rozwojem technologii i wzrostem informacji oraz zarządzaniem nimi. Technologia ma ogromny wpływ nie tylko na życie zawodowe człowieka, ale też to osobiste. Dlatego właśnie w kontekście biznesowym wszelkie nowe rozwiązania informatyczne już zaczynają tworzyć różne wartości na kilku poziomach. Nie tylko zarządzającym, ale też strategicznym oraz operacyjnym.

Stąd też wzięła się tak zwana analiza biznesowa. Jest to swoista odpowiedź na tę znaczącą zmianę technologiczną. To właśnie ta zmiana wspiera profil biznesowy, głównie tych dużych przedsiębiorstw, które mają zasięg międzynarodowy.

Dzięki pracy analityków biznesowych jakiekolwiek podjęcie decyzji biznesowej jest znacznie łatwiejsze oraz bardziej trafne. Teraz, na obecnym rynku gospodarczym już w żadnym razie nie sprawdzają się jakiekolwiek starsze metody zarządzania zasobami.

A z czym wiąże się praca analityka biznesowa? Przede wszystkim ze zbiorami danych oraz z zarządzaniem informacjami. Właśnie dlatego zazwyczaj jest tak, że korzysta się z narzędzi, które są wypracowane przez dziedzinę business intelligence. Takie i inne narzędzie są dla analityków biznesowych bardzo przydatne. Osoby na tym stanowisku mogą przewidzieć różne trendy biznesowe, które mają wpływ na cykl życia przedsiębiorstwa. Ponadto analitycy wyciągają wnioski i poszukują zależności. Interpretują je i dzięki temu mają znaczny wpływ na pracę przedsiębiorstw z różnych branż. Jednak na firmy ogromny wpływ mają również czynniki zewnętrzne. Właśnie dlatego w dużych przedsiębiorstwach są potrzebni sprawdzeni analitycy biznesowi.