Analityk biznesowy – brzmi skomplikowanie? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się z niego, jaki jest zakres obowiązków osoby zatrudnionej na tym właśnie stanowisku. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Praca analityka biznesowego w wielu firmach ma ogromne znaczenie. W końcu to często od jego prognoz zależy to, czy w przedsiębiorstwie zostaną podjęte odpowiednie kroki i działania. Zdecydowanie jest to praca dla ludzi o mocnych nerwach, którzy są w stanie odnaleźć się na często brutalnym rynku pracy. Obowiązki osoby zatrudnionej na tym stanowisku nie należą do łatwych. Postanowiliśmy się im przyjrzeć nieco bliżej.

Czym zajmuje się analityk biznesowy?

Osoba zatrudniona na tym stanowisku identyfikuje zarówno krótko-, jak i długoterminowe potrzeby biznesowe.

Oprócz tego specjalizuje się w prowadzeniu analiz biznesowo-systemowych poszczególnych inicjatyw. Pracownik opracowuje koncepcje poszczególnych rozwiązań dla zagadnień, a także potrzeb biznesowych. Analityk musi opracowywać możliwe scenariusze działania, a przy tym również wskazywać konsekwencje ich realizacji.

To przede wszystkim na tym polega praca osoby zatrudnionej na tym stanowisku. Co ważne, opracowuje on rekomendacje dotyczące różnorodnych koncepcji i przedstawia je na zebraniach prezesów.

W tym zawodzie liczy się dobra komunikatywność, ponieważ niezbędna jest kooperacja pomiędzy poszczególnymi działami. Oprócz tego, analityk musi skupiać się również na weryfikowaniu wdrażanych zmian pod kątem zgodności z wcześniej ustalonymi założeniami. To wszystko składa się na obowiązki osoby zatrudnionej w tym charakterze.