pensjaWiele osób marzy o tym, żeby pracować w tak zwanej budżetówce. To wiąże się z wieloma profitami, takimi jak na przykład trzynasta pensja. Nie tylko policjanci, wojskowi, czy nauczyciele mogą pracować w takich przedsiębiorstwach, ale również analitycy biznesowi.

Jednak samo zatrudnienie nie wystarczy, aby otrzymać trzynastą pensję. Aby ją otrzymać należy spełnić kilka warunków. Jeśli ktoś otrzyma naganę bądź upomnienie wciąż może dostać trzynastkę. Są inne powody, które to uniemożliwią. Jednym z nich jest za krótki okres zatrudnienia.

Pracownik swoje obowiązki musi wykonywać przynajmniej przez pół roku. Należy także pamiętać, że pracując krócej niż rok, takie świadczenie przysługuje w niższej wysokości (proporcjonalnie do przepracowanego czasu). Kolejny powód to nieusprawiedliwiona obecność w pracy, która trwa dłużej niż dwa dni. Dlatego lepiej zawsze pamiętać o usprawiedliwieniu swojej nieobecności zwolnieniem lekarskim, zdarzeniem losowym czy wypadkiem. Lepiej, żeby pracodawca nie stosował względem Ciebie kar porządkowych. Jeśli pracujesz jako zleceniobiorca również nie otrzymasz trzynastki. Jest to przywilej jedynie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.