Firmy zajmujące się logistyką nierzadko otwierają rekrutację, w której poszukują analityków biznesowych. Ten zawód jest bardzo przyszłościowy, bowiem analitycy biznesowi znajdą pracę niemal w każdej branży. Tym bardziej, że niewiele osób decyduje się na podjęcie się takiego zajęcia. Taka praca wiąże się z dużym dynamizmem i koniecznością ciągłego rozwoju.

Czym właściwie zajmuje się osoba pracująca jako analityk biznesowy w firmie logistycznej? Z pewnością nie są jej obce zagadnienia związane z operacjami magazynowymi. Musi ona również współpracować z klientami nie tylko zewnętrznymi, ale też wewnętrznymi. Taki pracownik nieustannie opracowuje oraz prezentuje koszty operacji logistycznych. Analityk biznesowy powinien także współpracować z działem sprawozdawczości finansowej. Do jego obowiązków należy też rozliczanie kosztów obsługi klientów, zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Aplikując na takie stanowisko należy posiadać doświadczenie zawodowe w obszarze analizy biznesowej, a także w wizualnej prezentacji wyników analiz. Nie bez znaczenia jest także dobra znajomość budowy oraz działania relacyjnych baz danych. W niektórych przedsiębiorstwach koniecznością jest też znajomość narzędzi analitycznych, takich jak Power Pivot, czy też Power BI. Istotna jest świetna znajomość języka angielskiego – nie tylko w mowie, ale i również w piśmie. Warunkiem koniecznym jest też znajomość obsługi programów takich jak Microsoft Office, a w szczególność Excel oraz Power Point.