Płatne urlopy i stabilność zatrudnienia – to wszystko dostaniemy przy zawarciu umowy o pracę. Zatrudniając się w nowym miejscu pracy warto pamiętać o tym jakie profity wynikają z konkretnego dokumentu, nim go podpiszemy.

W końcu praca na etat może mieć też swoje minusy, takie jak na przykład mała swoboda i nikła elastyczność czasu pracy. Dotyczy to również osób zatrudnionych na stanowisku analityka biznesowego.

Jakie korzyści niesie ze sobą praca na podstawie umowy o pracę? Pierwszy profit to zdecydowanie stabilność. Kiedy jesteś zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony, wtedy pracodawca będzie musiał w odpowiedni sposób uzasadnić wypowiedzenie oraz uzyskać zgodę od związków zawodowych, żeby zwolnić Cię z Twojego stanowiska. A to wcale nie jest takie proste i oczywiste.

Kolejna korzyść to z pewnością prawo do płatnych urlopów pracowniczych. Jakich? Wypoczynkowych, okolicznościowych, na żądanie, macierzyńskiego, wychowawczego… Trochę tego jest. A zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej niestety nie gwarantuje takich profitów. Bez wątpienia przydatne może również okazać się to, że pracodawca nie może Cię zwolnić z dnia na dzień, kiedy jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Masz możliwość skorzystania z wypowiedzenia, a jest ono zależne od tego jak długo jesteś zatrudniony w konkretnej firmie.